Strona główna Wiadomości Fatalny stan Szlachcianki

Fatalny stan Szlachcianki

512
0

Potok  Szlachcianka  to mała lokalna rzeczka , mająca ponad  10  km długości . Rozpoczyna się  na  os. Wygoda w Głogowie Małopolskim,  a kończy w Rudnej Małej wpływając do rzeki Mrowla.   Okazuje się, że jakość wody w rzece  nie jest najlepsza,  Rzeka  jest zanieczyszczana  ściekami komunalnymi.   Skąd się one biorą ?  W Głogowie Małopolskim na dużym fragmencie miasta nadal funkcjonuje kanalizacja ogólnospławna.   To ona odprowadza mieszaninę ścieków bytowych  z części nieruchomości i kanalizacji burzowej   bezpośrednio do rzeki.  Wypływ takiej kanalizacji  znajduje się przy  ul. Fabrycznej w okolicy szkoły, gdzie nieczystości płyną dalej do rzeki otwartym potokiem wśród zabudowań.   Sprawa  zanieczyszczenia rzeki i uciążliwości dla mieszkańców jest znana  od lat.   W 2019 r. sprawą zainteresowała się również telewizja.   Z reportażu wynikało, że urzędnicy gminni deklarowali już  kilka lat wcześniej rozwiązanie problemu  w ciągu dwóch lat.  Mieli również powołać komisję , która … nie stwierdziła  zanieczyszczeń.   Zanieczyszczenia sanitarne   potwierdziły  Wody Polskie i WIOS. 

fot .  screen reportaż TVP Rzeszów 2019

Wymownie   wypowiedzieli się również mieszkańcy w komentarzach pod reportażem:

„mamy XXI wiek, a g….  płynie środkiem miasta”

„Gmina na czele z burmistrzem powinna się bardzo wstydzić”

„Odkąd pamiętam, to zawsze smród był i do tej pory nikt nic z tym nie robił”

„burmistrz sobie fontanny buduje zamiast zajac sie szlachcianka i sciekami”

Co się zmieniło przez cztery lata ? Nową informacją jest to,  że gmina otrzymała wielomilionową  dotację na zadanie rozdzielenia kanalizacji. Z informacji, które docierają  prace są na etapie projektowania i dotyczą ulic wschodniej części centrum miasta.   

Tymczasem na lokalnej grupie kolejny raz pojawił temat zanieczyszczenia rzeki.

„,gmina Głogów o problemie wie ale od lat go absolutnie ignoruje” –piszą mieszkańcy.

Okazuje się , że ścieki  przedostają się do rzeki również ze studzienek  sieci  kanalizacji  biegnącej do oczyszczalni ścieków.  Pod filmem przedstawiającym wypływające do rzeki  ścieki czytamy:

„Tak działa kanalizacja głogowska która jest niewydajna w czasie większych opadów. Przez co ścieki z kanalizacji wyżłobiły sobie trasę wprost do szlachcianki. Film jest ze stycznia tego roku lecz sytuacja powtarza się ciągle i nikt nic nie robi.”

Fot. facebook 2023

Ścieki do rzeki  trafiają również  bezpośrednio z oczyszczalni.  Okazuje się , że posiada ona pozwolenie wodno-prawne na  10-krotny zrzut ścieków w ciągu roku w okresie nasilonych opadów.  

Fot. facebook 2023

Prawo wodne w art. 75 pkt 2e zakazuje wprowadzania ścieków do tzw. cieków naturalnych.  ścieki wprowadzane do wód zawsze muszą być oczyszczone – w stopniu określonym w przepisach prawa, Dodatkowo ścieki nie mogą powodować w wodach, do których są wprowadzane zmian w naturalnej, charakterystycznej dla nich biocenozie, ani w mętności, barwie lub zapachu oraz formowania się osadów lub piany

wypływ obok szkoły czerwiec 2023

Poprzedni artykułWernisaż obrazów młodej obiecującej artystki Elizy Czenczek zapraszamy.!
Następny artykułRada Miejska w Głogowie Małopolskim . LXIX Sesja w dniu 29 czerwca 2023, godz. 09:00w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Małopolskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj