Strona główna Wiadomości Czy w Przewrotnem powstanie spalarnia? Burmistrz Głogowa pisze do prezydenta Rzeszowa

Czy w Przewrotnem powstanie spalarnia? Burmistrz Głogowa pisze do prezydenta Rzeszowa

609
0

Firma Saria, która chce we wsi Przewrotne zbudować spalarnię złożyła do burmistrza Głogowa Małopolskiego wniosek o decyzję środowiskową. Burmistrz Głogowa Młp., Paweł Baj wystąpił do Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca z wnioskiem o podjęcie rozmów z przedstawicielami firmy Saria sp. z o.o. oraz Remondis sp. z o.o., w sprawie planowanego przeniesienia obecnej spalarni odpadów niebezpiecznych z terenu Rzeszowa (ul. Matuszczaka) do Przewrotnego.

W swoim piśmie burmistrz podkreślił, że skoro prezydent chce budować na terenie Rzeszowa drugą spalarnię i akceptują to mieszkańcy, to powinien również działać na rzecz porozumienia z firmą Remondis i dążyć do wspólnego przeprowadzenia takiej inwestycji, albo stworzyć takie warunki w mieście wojewódzkim, aby firmy tego rodzaju mogły w nim pozostawać i się rozwijać.

Jak na razie nie ma oficjalnego stanowiska prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca w tej sprawie. Nam powiedział, że to nie jest sprawa prezydenta Rzeszowa.

– Dostałem od pana burmistrza pismo i prawdę powiedziawszy cieszę się, że prosi mnie o zajecie się sprawami jego gminy – mówi prezydent Ferenc. – Ale nie ma takiej możliwości, bo to jego teren i to gmina powinna ten problem rozwiązać.

Przypomnijmy. W ubiegłym miesiącu na stronie gminy umieszczono oświadczenie Pawła Baja, burmistrza. Czytamy w nim: „Chcę jasno podkreślić, że jestem przeciwny budowie spalarni na terenie naszej gminy. Zależy mi na tym, aby gmina Głogów Małopolski była czysta i bezpieczna. Chcę, aby tutaj osiedlali się nowi mieszkańcy i korzystali z uroków tego miejsca – czystego powietrza, pięknych lasów, nowoczesnej infrastruktury. Bezpieczny przemysł jest nieodzownym elementem budowanego od wielu lat wizerunku naszej gminy. Niestety, mimo wielokrotnych zapewnień i nawet realizowanych inwestycji, firma Saria do tej pory nie poradziła sobie z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z zakładu w Przewrotnem, który to zapach jest zmorą mieszkańców znacznej części gminy. Uciążliwości zapachowe są odczuwalne także w samym Głogowie Małopolskim i innych miejscowościach. W związku z czym mam obawy, czy Saria poradziłaby sobie z bezpiecznym i nieuciążliwym dla ludzi prowadzeniem spalarni”.

Przedsiębiorstwo Saria prowadzi działalność na podstawie pozwolenia zintegrowanego wydanego przez starostę rzeszowskiego. I to właśnie starosta oraz Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie są organami uprawnionymi do ewentualnych kontroli firmy. Gmina może co najwyżej prosić o ich przeprowadzanie.

Małgorzata Froń

Poprzedni artykułAnna German karierę zaczynała w Rzeszowie
Następny artykułPodkarpacie ma ogromny kulinarny potencjał. I piękne kulinarne tradycje –

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj