Gmina Głogów Młp.
 

Dziś w nocy Spłonął Ratusz w Głogowie Małopolskim

Gmina Głogów Młp. Info

Dziś właśnie mija 74 lata od spalenia ratusza w Głogowie Małopolskim. Dokładnie w nocy z 23 na 24 lutego 1943 roku grupa uzbrojonych bandytów z oddziału „Iskra” napadła na ratusz i spaliła go.

Według tych, którzy dokonali tego napadu miało to uchronić mieszkańców Głogowa Małopolskiego i okolic od płacenia kontyngentów Niemcom. Jednak to nic nie dało a pogorszyło jeszcze sytuację wielu rodzin.
Niemcy w odwecie rozstrzelali 5 osób, były to osoby starsze. Niemców o tym, że ratusz spłoną przypadkowo i głogowscy strażacy starali się szybko ugasić pożar ratusza (Niemcy oskarżyli ich, że robili to wolno) przekonał komisaryczny burmistrz Głogowa pan Wagner.
Jednak nie był to koniec tragedii jaka spotkała naszą gminą patrząc z perspektywy historii, po tym wydarzeniu Niemcy dokonali trzykrotnej pacyfikacji Przewrotnego gdyż według nich większość tych, którzy dokonali napadu na ratusz pochodziła z Przewrotnego. Nie było to jednak prawdą. Jednak w efekcie pacyfikacji jak wiemy śmierć poniosło wiele osób. Z perspektywy też czasu była to wielka strata gdyż spłonęły cenne dokumenty, które opisywały historię Głogowa i okolic z przed 140 lat do roku 1943 więc bestialski napad jakiego dokonała grupa „Iskra” spowodowała wielką wyrwę w naszej historii o której pisał m.in. Robert Borkowski w artykule do StrefaInfoG.pl

Czytaj Dalej https://strefainfog.pl/spalenie-ratusza-w-1943-r/tworzenie i pozycjonowanie stron www