Gmina Głogów Młp.

 

Lipie odetchnie od ciężarówek i problematyczne słupy w drodze – Lipie

Głogów Małopolski informacja

Pani Maria Kloc– Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panowie Burmistrzowie, ja mam taką sprawę odnośnie sołectwa Lipie. Na drodze gminnej w kierunku Kruszgeo zostały postawione słupy.

Zastanawialiśmy się czy są to słupy oświetleniowe czy informatyczne, nie wiemy, ale nie musimy wszystkiego wiedzieć. Słupy te prowadzą do firmy AutoMerc i słup, który został postawiony najbliżej firmy stoi na drodze gminnej, tak samo jak na drodze gminnej postawiony jest transformator i szafa przy tym transformatorze też tak jakby wchodzi w drogę gminną. Tam była taka sprawa, gdzie rozmawiałam z przedstawicielami Zakładu Energetycznego Pan twierdzi, że te słupy postawione są bezprawnie i chciałam zapytać czy ktokolwiek z gminy wie i czy ma zgodę na to, czy jakakolwiek firma zgłaszała się tutaj do Urzędu w sprawie postawienia tych słupów. Chciałabym wiedzieć czy ktokolwiek był na odbiorze tego transformatora, który został postawiony, ponieważ tak jak mówię jest postawiony w drodze gminnej. Ta droga gminna nie jest zbyt często użytkowana, ale jest Pan, który zamieszkuje w Kolbuszowej i on z tej drogi korzysta. Jest to bardzo konfliktowa sprawa. Również przez tę drogę gminną od Kruszgeo w stronę miejscowości Lipie przejeżdżają samochody ciężarowe z kopalni, która jest umiejscowiona na terenie gminy Świlcza. Dla mnie jest to nie pojęte, że
po prostu firma funkcjonuje od roku, na pewno wskazywała drogę, którędy ma się poruszać i którędy ma wywozić kruszywo, natomiast nie zwróciła się do gminy z prośbą o to, żeby mogła przejeżdżać przez drogę gminą i nie rozumiem dlaczego taka firma może jeździć i wywozić kruszywo przez naszą miejscowość i niszczyć naszą drogę. To jest jedna rzecz. Tym bardziej, że panowie w tej firmie nie są zbyt przychylni, są wręcz aroganccy i twierdzą, że oni mają prawo. Oni mają prawo poruszać się po gminie Świlcza owszem, ale nie sądzę, żeby mieli prawo niszczyć drogę gminną, tym bardziej, że jest bardzo zaniżony przejazd przez most, który na tej drodze się znajduje. Chciałabym uzyskać informację dotyczącą właśnie tej drogi i tej firmy, która od roku eksploatuje kruszywo, wywozi codziennie piasek przez Lipie. Samochody są nie przykryte i to już jest kwestia czasu, kiedy ludzie wyjdą na drogę. Dziękuję.

Pan Paweł Baj – Pani Sołtys z Lipia wspomniała o słupach. Ja pewnie poproszę Pana Bogdana Kochę, żeby odnośnie tych słupów się wypowiedział, bo ja nie przypominam sobie takiej sytuacji. Faktycznie była sprawa transformatora, który rzekomo stał w drodze gminnej. Przebieg tej drogi Pani Sołtys jest troszkę inny. Tam mieszkaniec przychodził, który twierdził, że to jest w jego działce postawione, ale sprawdzaliśmy to nie jest
w jego działce postawione. Co do słupów poproszę o sprawdzenie i poinformowanie Pani Radnej, ale proszę Państwa, jeżeli jakaś firma chce stawiać słupy przy drodze gminnej tam, gdzie nie ma oświetlenia, to ja też nie będę przeciwny temu, bo my na tych słupach później będziemy mogli podwieszać lampy i to też jest korzyść dla gminy oczywiście, jeżeli on się zgodzi podwiesić, ale zwykle nie robi się z tego problemu. Dzisiaj mówimy o sieciach
światłowodowych, które też wiszą na takich słupach prywatnych, także tutaj muszę się tutaj z tą sprawa zapoznać, bo nie byłbym taki przeciwny, żeby ktoś prywatny stawiał przy drodze gminnej słupy. Jeżeli chodzi o wywóz kruszywa przez firmę. Zwracał się Pan, ale zgody na razie nie ma. Wiem, że Komendant Straży Miejskiej interweniował w tej sprawie, także Panie Komendancie proszę dwa zdania wyjaśnienia.

Pan Łukasz Długoń (Komendant Straży Miejskiej) – Ostatnimi czasy podejmowaliśmy działania odnośnie tej drogi naszej gminnej pod kątem tonażu samochodów wożących kruszywo z tego zakład, który mieści się w Mrowli. Kierowcy przekazywali nam dokumenty świadczące o tym, że mają pozwolenie z gminy Świlcza na korzystanie z tej drogi. Nie mieli świadomości, że przejeżdżają przez drogę należącą do gminy Głogów Małopolski. Podczas kontroli podjechał do nas właściciel firmy będąc święcie przekonanym o tym, że oni mogą tą drogą jeździć. Pouczaliśmy na tą okoliczność wszystkich kierujących a właściciela kopalni pouczyliśmy o tym, żeby zgłosił się do gminy właśnie z prośbą o wydanie pozwolenia na korzystanie z drogi gminnej. W tym momencie Panie Burmistrzu pismo jest w Urzędzie jaka decyzja będzie, tak będziemy postępować. Jeżeli nie będzie zgody, to będziemy wszystkich tych kierowców karać, a jeżeli będzie zgoda odstępujemy od tematu.

Pani Maria Kloc – Oni mają to jest teren przejazdu serwisówką na teren gminy Świlcza, także myślę, że tutaj nie ma nawet moim zdaniem oni spokojnie mogą pojechać wyjeżdżając z kopalni w prawą stronę przez serwisówkę i są na gminie Świlcza. Nie muszą przez Lipie przejeżdżać.

Pan Paweł Baj – Tam na terenie gminy Świlcza stoi znak ograniczenia do 8t i wójt nie wydaje
zgody.

Pan Aleksander Jurek – Jeszcze chciałem dopowiedzieć, bo z tego co tam nie oficjalnie wiadomo on doskonale wie, która droga jest gminna Głogów Małopolski jeszcze wypowiada słowa, których nie chcę używać. Pan

Paweł Baj – Dobrze, jeżeli tak jest jak tu Pani Sołtys twierdzi to w takim razie zgody nie będzie i serwisówką do gminy Świlcza. Jestem również za tym, żeby jeżeli nie jest na terenie naszej gminy kopalnia my nie mamy z tego żadnych korzyści, także Panie Kierowniku Kocha bardzo proszę takiej odpowiedzi udzielić.
Źródłotworzenie i pozycjonowanie stron www