Gmina Głogów Młp.

 

Czym należycie obchodzimy 11 listopada?

Właśnie to jest chyba to najważniejsze pytanie, które padnie niewątpliwie już niedługo. Jutro będziemy świętować 98 rocznicę odzyskania przez Polske niepodległości. Ale czy święto to nie rozmywa się w naszych społecznościach lokalnych? Czy w domach świętujemy to odpowiednio i czy nie traktujemy tego po prostu jako kolejny wolny dzień od zajęć w szkole, na uczelni lub w pracy?

Dobre pytanie. Niestety ale jutro na święcie odzyskania niepodległości w naszej gminie lub województwie będą ci którzy muszą. Brakuje w naszym społeczeństwie tej chęci propagowania patriotyzmu. Mówię to niestety ze smutkiem choć w naszym kraju są patrioci, którzy jutrzejszy dzień spędzą na uroczystościach państwowych sami z siebie ale niekiedy odczuwam wrażenie, że my tej naszej niepodległości kompletnie nie szanujemy. Mamy ją i traktujemy ją jak coś zwykłego a tak niestety zawsze nie było….

Był przecież w naszej historii wiele takich momentów w XX wieku kiedy to nie zawsze mogliśmy świętować 11 listopada np. okres II wojny światowej lub okres PRL kiedy to obraz polskiej niepodległości był zakłamywany. Dziwi mnie więc dzisiaj fakt, że niestety ale dzień 11 listopada sprowadza się u nas do zwykłego dnia roboczego. Nie potrafimy niestety świętować wielkich dni polskiej chwały za to świetnie wychodzi nam świętowanie porażek i wtedy potrafimy świętować z przytupem. A szkoda bo 11 listopada to data, która potrafiła połączyć nawet takie osoby jak Dmowski czy Piłsudski.

Życzyłbym sobie aby Dzień Niepodległości w naszym kraju był świętowany jak ten np. w USA. By był to wielki dzień dla nas wszystkich i nie był to dzień do którego zmuszamy się do świętowania naszej narodowej tożsamości i dumy. Cieszmy się i świętujmy to święto i dbajmy o pamięć i naszą historię bo to właśnie przyczyniło się, że Polski choć nie było na mapach Europy przez 123 lata niewoli to potrafiła być w sercach naszych przodków przez ten okres i głównie dlatego wróciła na mapy Europy i świata: bo raczej nie udałoby się tego osiągnąć bez zachowania języka polskiego i naszej kultury. Dbajmy oto wszystko i pamiętajmy o tym w dniu naszego wielkiego narodowego świętatworzenie i pozycjonowanie stron www